image

English below***

Kundalini Yoga bizi derinlemesine değiştiren bir öğreti. Bu yogayı yaparken fiziksel olarak güçlenip, daha sağlıklı bir vücuda sahip olduğumuz gibi ruhani olarak da arınıyoruz. Ruhani olarak arınmak derken, çocukluğumuzdan hatta belki önceki hayatlarımızdan gelen kalıpları içimizden temizlemekten bahsediyorum.
Bu temizlik, bazen bir ders sırasında göz yaşlarıyla, bazen bir hareketi yaparken inanılmaz sinirlenerek, bazen de kendimizi her zamankinden daha hafif hissederek olabiliyor. Her zaman neyi düzelttiğimizi veya içimizde neyi kabul ettiğimizi bilemiyoruz. Fakat bu süre geçtikten sonra daha farklı bir insan olmaya doğru adım attığımız kesin.


Bu değişim bazı zamanlar sancılı olabiliyor, bir ders bitiminde kendimizi çok iyi hissetmeyi beklerken, tam tersi çok kötü hissederek o günü bitirebiliyoruz. Öyle bir anda mutsuz olmak yerine, bunun üzerine gitmemiz en doğrusu. Hocalarımız bize tek bir şey söyledi, “Yapmayı en sevmediğiniz meditasyon, sizi bir adım ileriye götürecek en önemli meditasyon demektir.”
Hocam Amanbir, bir derste şöyle bir örnek vermişti; kedisi olanlar bu örneği çok daha iyi anlayacaktır. Çok güzel bir yatak odanız olduğunu hayal edin, her yeri istediğiniz gibi pırıl pırıl ışık dolu, mis gibi kokan bir oda. Bu odada yatağın altında yıllardan beri dokunmadığınız bir kedi kumu var. O kumu yıllar boyunca hiç temizlememişsiniz, hatta orada olduğunu bile unutmuşsunuz. Her gün odanıza güzel kokular sıkarak, burayı havalandırıyorsunuz. Fakat yoga sırasında o sizi sinirlendiren hareketi ya da meditasyonu yaparken o kedi kumunun ucu yatağın altından gözükmeye başlıyor. Bu önemli anda doğru tercihi yapmak sizin elinizde, ben bir daha bu dersi yapmayacağım, bu meditasyondan nefret ettim diyerek, oradan kaçıp, yine kutuyu yatağın altına itebilirsiniz. Sanki orada yokmuş gibi hayatınıza devam edebilirsiniz. Ya da kutuyu çekip, çıkarıp temizlersiniz ve ortadan tamamen kaldırırsınız. Böylelikle siz farketseniz de, farketmeseniz de sizi engelleyen, adım atmanızı zorlaştıran önemli bir kalıbı hayatınızdan çıkarmış olursunuz. Bu hissinizin üzerine gidip, bu konu üstüne çalıştıkça nasıl farklı düşünmeye başladığınızı ve olaylara verdiğiniz tepkilerin nasıl değişmeye başladığını, siz de farkedeceksiniz.
Kundalini Yoga aynı zamanda farkındalık yogası olarak da biliniyor. Bunun nedeni sizi tamamen yeniliyor, tazeliyor, düzenliyor ve yeni bir farkındalık seviyesine getiriyor. Kendi üzerinize çalıştıkça, istediğiniz hayata doğru emin adımlarla gittikçe, zihniniz çok daha berrak çalıştıkça siz de bu farkı tüm hücrelerinizde hissediyorsunuz. Ne yaparsanız yapın, ne hissederseniz hissedin, Kundalini Yoga yapmaya devam edin, o kötü hislerin yerini çok daha iyilerinin alacağından emin olabilirsiniz. SAT NAM 🙏🏻

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kundalini Yoga is a science which changes us deeply. Our physical body gets stronger and healthier, while working on purifying our soul. By purifying, I mean that we clear the blocks that were created during our childhood or during our past lives.
This clearing process can be felt during the classes. We can start crying, get angry in a posture or feel relieved. We do not know what we are clearing during this process but we definitely change afterwards.
This change can be painful sometimes, when we expect to feel great at the end of the class, we could feel awful and finish the day upset. At that moment, instead of feeling failure,it is best to work on that moment. My teachers told me one thing “the meditation that you hate the most, is the one that will take you a step further.”
My teacher Amanbir, has given us an example about this process, the one’s who owns a cat can understand this better. Imagine that you have a great room with perfect design, it is clean and shining. You spray the room with great scents and air the room when needed, but you have a hidden cat litter under your bed. You have forgotten it and do not even notice it. But during yoga, while you are doing the annoying posture or the meditation you hate, you begin to notice the cat litter. At that moment, you have to make a choice. You can either ignore it, stop doing yoga and push it back and change nothing in your life. Or you can take the cat litter, clean it and take it out of your room. At the end, even if you notice it or not, you will clear a block in your life which was holding you to take a step forward or live a more peaceful life.
The more you focus on yourself and clear the path, the more you will begin to think differently, act differently and be more aware of the world around you.
Kundalini Yoga is also known as the yoga of awareness because this science refreshes you and rises your awareness. When you begin to work on yourself, you begin to think more clear, your brain works better and you have the courage to move forward. You feel the change in every cell of your body. Whatever you do, however you feel, continue your Kundalini Yoga practice, you can be sure that those bad feelings will fade away and you will begin to feel better than ever. SAT NAM 🙏🏻

Share: