Let go and let god

English below *

“Bırak, Tanrı halletsin.”
Hayatımızda bazı şeyleri isterken, farketmeden onlara bağımlı oluruz. Eğer bağımlılığımızı bir kenara bırakıp, sadece duygularımıza odaklanabilirsek, o zaman biz farketmeden her şeyin kolaylıkla hallolduğunu görürüz.

Mesela bir ev istiyorsunuz ve kesinlikle o ev olsun, başka bir ev olmasın diye bir bağımlılık yarattınız. Bunun yerine o evi neden istiyorsunuz, orada olunca duygularınız nasıl olacak ve ne hissedeceksiniz, buna odaklanırsanız, sizin için en hayırlı olan evin size geleceğine emin olabilirsiniz. Hatta belki istediğinizden daha güzeli. Bu yüzden bazı şeyleri Tanrı/Evren/Enerji/Melekler siz neye inanıyorsanız, onun halletmesine izin verin. Tüm yolların açılacağına emin olabilirsiniz.
SAT NAM!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
“Let go and let God”
Sometimes when we want something to happen in our life, we unconsciously become depended on them. If we let go of our dependence and focus on our feelings, we can experience how easily we begin to create. For example, you want a new house and you set your mind on a particular one, and you got addicted to it.
If you change your mind set and begin to think about why you want that house or how you will feel inside of it and focus on your feelings, you open the way for God/Universe/Energy/Angels which ever you believe, to help you for getting the best house with the best conditions. May be better than the one you are dreaming about. Just let them help you and let every beautiful thing to come to your life. SAT NAM!

Share: