gurmukh-sarah khaksa way prenatal yoga

English below***

Bir eğitimden sonra bir insan ne kadar değişebilir? Ne kadar bilinçlenebilir? Ne kadar öğretme ve paylaşma aşkıyla dolabilir? Herhalde maksimum benim hissettiğim kadar.

Mayıs ayının başında bu konuda dünyaca ünlü olan hocam Gurmukh’dan Hamile Yogası eğitimi almaya gittim.

1 hafta boyunca sabah 5’ten akşamüstü 5’e kadar hiç durmadan çok yoğun bir eğitim aldık. İlk iki gün öğrendiklerimi hazmetmem o kadar zor oldu ki hasta oldum. Bağırsaklarım bozuldu, böylelikle içimi tamamen temizledim, yenilendim, daha güçlü bir şekilde dinlemeye ve öğrenmeye devam ettim. (Bağırsakların bozulması genel olarak temizlenme ve arınmayla bağdaşan bir süreç, içinizi ihtiyacınız olmayan her şeyden temizledikçe, zihninizde adeta temizlenip, rahatlıyor.)

Bu yogada odaklandığımız en önemli noktalar, annenin içinde varolan gücü açığa çıkarabilmesi, bebeğiyle çok sağlam ruhsal bir bağ kurması, iç sesini dinlemeyi ve ona göre hareket etmeyi öğrenmesi.

Aslında her anne, hem bebeği hem de kendisi için en doğru olanın ne olduğunu biliyor. Etrafındaki insanlar ne derse desin, içindeki sesi duyan anne, gerçekte takip etmesi gerekeni içgüdüsel olarak bulabiliyor. Bizim de amacımız annenin etrafını saran korkulardan onu uzaklaştırmak, gerçek gücünü ve kuvvetini geri kazanmasını sağlamak. Aynı zamanda fiziksel olarak vücudunu doğuma hazırlamak.

Kundalini Yoga başlı başına çok güçlü bir öğreti, derslere gelip, meditasyonları deneyimlediğinizde nasıl kökten bir değişim geçirmeye başladığınızı hissedebiliyorsunuz. Gurmukh’un kendi deneyimlerine ve Kundalini Yoga temeline dayanarak öğrettiği hamile yogası da aynı güce ve etkiye sahip.

new york street art

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren bir sürü soru ile baş başa kalıyorsunuz. Aslında bütün soruların cevabı sizin içinizde var, önemli olan tek şey o sesi dinlemeyi öğrenmeniz ve başınız sıkıştığında durup, derin bir nefes alıp, doğru olanın ne olduğunu içinize sormanız. Her zaman doğru cevabı bulacağınıza emin olabilirsiniz. Kendinize inan, artık siz bir annesiniz ve bir mucizeyi yaşıyorsunuz. Sat Nam

golden bridge new york prenatal training

***

How much can a person change after a training? How much wiser can one get? And how much can a person be filled with the love of sharing and teaching? I guess as much as I can.

I went to New York in the beginning of May to take the Khalsa Way Prenatal Yoga training from my world wide known teacher Gurmukh.

We were in a class full of 46 women (11 were pregnant). We studied and practiced yoga from 5 am in the morning until 5 pm. The first two days, it was so hard for me to digest all the new information, as a result I got sick. I had a very bad diarrhea and I purified my body. I was renewed in a shorter period than a day, I was stronger and ready to learn more. (When your bowel system is not working right, it is generally a process of purification. You are clearing your body and your mind from the things that do not serve you anymore.)

Our main focus on Khalsa Way classes is activating the inner power of the mother. Let them trust their instincts and listen to their inner voice. We are also working on the spiritual connection of the mother and the baby.

All mothers know what is best for them and for their baby. No matter what the people say around them, the mother who can listen to her inner voice, knows how to give the right decision during her pregnancy. Our aim is to let go of the fear that surrounds the mothers and reunite them with their inner power and strength. And also, help them to prepare their body for the birth.

Kundalini Yoga is a very powerful science, when you come to the classes and begin to experience the meditations, you immediately start to feel the change.

Khalsa way Prenatal Yoga is based on Kundalini Yoga practice and Gurmukh’s own experience so it has the same power. Since the moment you learn that you are pregnant, you are surrounded by millions of questions. All the answers to these questions are inside of you. When you feel weak or uncertain, just stop for a moment, take a deep breath and ask yourself what’s right for you. You will always have the right answer. Believe in yourself, you are a mother and you are living a miracle. Sat Nam

Share: