Yogi Tea kucuk

English below*

Yogi çayı 3000 yıllık bir mirasa sahip olan efsanevi, iyileştirici, temizleyici ve enerji verici süper bir içecek aynı zamanda her yoga dersinin ve Kundalini Yoga’nın vazgeçilmezi.  Dersler bittikten sonra eğer ortam müsaitse, hocalar ders sonrası soruları yogi çayı eşliğinde cevaplarlar. Hatta bizim kitaplarımızda bile dersi bitirdikten sonra yogi çayı içerken öğrencilerle sohbet edin yazıyor.

Peki neden bu kadar öneriliyor ve bu çayın faydaları neler?

İçinde kullanılan baharatların vücudumuza ayrı ayrı katkıları var.

Tane karabiberler kanımızın ve karaciğerimizin temizlenmesine yarıyor. Kakule sindirimi kolaylaştırıyor. Karanfil sinir sistemimizi dengelememizi sağlıyor. Tarçın kemiklerimizi güçlendiriyor ve son olarak taze zencefil bizi soğuk algınlığından koruduğu gibi aynı zamanda enerjimizi arttırıyor. Yukarıda bahsettiğim malzemelere ek olarak Yogi Bhajan’ın orijinal tarifinde inek sütü de yer alıyor. Veganlar burada kendilerine uygun bir sütü kullanabilir ya da bunu tarife hiç eklemeyebilirler fakat süt bu baharatların çok daha hızlı sindirilmesine yarıyor. Son olarak çok az miktarda siyah çayın eklenmesinin nedeni bu karışımın en ideal kimyasal dengede olmasını sağlamak.

“Yogi çayı karaciğeri temizler, vücudumuz ve beynimizde oluşan zararı ortadan kaldırır. Uyuşturucuya ve verdiği zarara karşı koyabilen en faydalı ve sağlıklı içecektir.” Yogi Bhajan

Günde içeceğiniz bir bardak yogi çayıyla, vücudunuza yapacağınız faydayı düşünün.

Yogi çayının tam tarifi ve nasıl yapıldığını öğrenmek için hazırladığımız videoyu seyredebilirsiniz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Yogi tea is a legendary, healing, cleansing and energiser drink with a 3000 years history. It is also an essential drink for Kundalini Yoga classes. After every class, the teachers are encourage to answer the questions while drinking yogi tea with the students. It even takes place on our teacher training books that we should encourage the students to drink yogi tea.

So why is it important, what are the benefits of the yogi tea?

The ingredients that are used for the tea, have several benefits for our body.

Black pepper purifies our blood and our liver. The cardamom pods are helpful for our digestion. Cloves help us to balance our nervous system. Cinnamon is useful to strengthen our bones and last but not least ginger roots prevent colds and flu, it also increases our energy.

In addition to above ingredients, you can find cow milk in Yogi Bhajan’s original recipe. Vegans can use another milk or they do not have to use milk at all but milk helps us to easily assimilate the spices. And the last ingredient is a little dose of black tea which creates the right chemical balance.

“Yogi tea cleanses the liver and takes away damage from the body and the brain.  It is the most vital handy tool against drugs and their damage, it’s a very healthy drink.” Yogi Bhajan

Just imagine the benefits that you can do to your body by drinking a cup of yogi tea everyday.

For the recipe, you can watch our video.

Share: